Skriv ut

Kompletta resultat från Gålö Havsbad 26/5-19

 

Valpklass hanar 4-6 mån

  Ägare

1.Terrawestie Xiting News    Hp

 Hilde Gullaksen, Norge

2. Hi Wind´s Play With Me

 Marianne Wreifors, Karlstad 

3. White Villan Hit The Road Jack

 Minna Jaakkola, Finland

 

 

Valpklass tikar 4-6 mån

 

1. Wenrick´s Everybody Loves Me

 Wenche & Heidi Hagen, Norge 

2. Hi Wind´s My Baby

 Monica Olsson, Karlstad

3. Terrawestie Xpect No Less

 Hilde Gullaksen,Norge

 

 

Bästa Valp 4-6 mån   

 

Terrawestie Xiting News

 

 

 

Valpklass tikar 6-9 mån

 

1.Werweise´s Odd Molly

 Anneli  Söderlund, Vallda

2. Match Million Bells  

 Suzanne Birberg, Uttran

 

 

Bästa valp 6-9 mån

 

Werweise´s Odd Molly

 

 

 

Best In Show-valp 

 

Werweise´s Odd Molly

 

 

 

Juniorklass hanar

 

1. Across Victory   Exc Ck

 Lena Backman, Johanneshov

 

 

Unghundsklass hanar

 

1, Riwals Sky Pilot   Exc  CK

 Kerstin Walther, Märsta

2. Kriswestin Yessman    VG 

 Kristin Høstad, Norge

 

 

Öppen klass hanar

 

1, Taraduza Grab A Cup  Exc  Ck

 Per Rune Gerle, Älvsjö

2. Rimrock Simon Templar    VG

 Sandra Blomqvist

 

 

Championklass hanar

 

1.Jazzing Buddy Holly    Exc  Ck

 Eva Joelsson Svartå

2. White Villan Ace Of Hearts   Exc Ck     

 Minna Jaakkola, Finland

3. Westicon HIghland Knight  Exc     

 Monica Richard. Hässleholm

4.Superior White Summer Wind   VG

 Rickard NIlsson, Dorotea

 

 

Veteranklass hanar    

 

1. Jazzing Dirty Harry  Exc  Ck

 Reidun Aldrin, Hallstavik

 

 

Bästa Hanhundsklass

 

1. Riwals Sky Pilot                       Cert    

 

2. Jazzing Buddy Holly           

 

3.White Villan Ace Of Hearts    R- cert

 

4.  Taraduzara Grab  A Cup

 

 

 

 

 

 

 

Juniorklass tikar

 

1. Quarter Sweet Girl  Exc  Ck

 Anna Oldén, Arvika

2, Yatzy Cool Candy     Exc  Ck

 Anita Nyberg, Hallstavik

3. White Villan Girl Power  Exc

 Minna Jaakkola, Finland 

4. Jazzing Bad Girl  Exc 

 Reidun Aldrin, Hallstavik

 

 

Unghundsklass tikar

 

1. Werweise´s Yours Sincerly Exc  Ck

 Bengt-Åke Gummeson, Kalmar

2.Shakers Gin Fizz   Exc  Ck

 Ulrika Olsson, Kalmar

3. Wenrick´s Prudence  Exc   

 Heidi & Wenche Hagen, Norge

4. Jazzing Marimba  Exc 

 Reidun Aldrin, Hallstavik

 

 

Öppen klass tikar

 

1. Superior White April  VG

 Anne-Marie Lindén, Danderyd

2.Tweed Telling Another Story  VG

 Anna Mosslind, Västerås  

3. Jazzing Dressed For Success  VG

 Anna Burtus, Täby

4, Rimrock Mary Poppins VG

 Birgitta & Håkan Ekbom, Åkersberg

 

 

Championklass tikar

 

1.Westicon Indeed I Am Exc  Ck

 Connie Krokvik, Norge

2. Jazzing Bumble Bee  Exc  Ck  

 Anna Oldén,  Arvika   

3. Yatzy Be Bop A Lula   Exc  CK

 Inger Skogman, Karlstad

4. Tweed Timely  Exc   Ck  

 Birgitta & Catharina Hasselgren, Fjärdhundra

 

 

Veteranklass tikar

 

Yatzy Xenia   Exc  Ck

 Margareta Törnqvist, Hallstavik

 

 

Bästa tikklass

 

1. Westicon Indeed I Am

 

2. Werweise´s Yours Sincerly         cert

 

3. Quarter Sweet Girl                      R- cert

 

4. Yatzy Cool Candy

 

 

 

 Avelsklass

 

Jazzing Dirty Harry                          Hp

 

 

 

Uppfödarklass

 

Kennel Jazzing, Reidun Aldrin       Hp

 

 

 

 

Finalresultat

 

 

 

BIS-Junior

 

Quarter Sweet Girl

 

 

 

BIS-Unghund

 

Riwals Sky Pilot

 

 

 

BIS-Veteran

 

Yatzy Xenia

 

 

 

Best In Show

 

Riwals Sky  Pilot

 

 

 

BIM

 

Westicon Indeed I Am

 

 

 

Barn med hund

 

1. Wilma

 

2. Emma Oldén